Cep Telefonu Takip
Cep Telefonu Takip

Cep Telefonu Takip

Günümüzde boşanma oranlarının giderek yükselmesi ve yaşanan boşanma olaylarının büyük bölümü aldatmadan kaynaklanması teknolojiyi de bu yönde kullanmaya çekmiş durumdadır. Olası aldatma olayının kanıtlanması için eşlerin takip ettirilmesi akıllı cihazlar sayesinde bireysel takibe hatta takip ettirmeden kanıt toplamaya kadar gelmiştir.

Türkiye’de Aldatma Oranları

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) verilerine göre Türkiye’de erkeklerin yüzde 58’i, kadınların ise yüzde 40’ı evlilik dışı ilişki yaşıyor. CİSED genel başkanı Psikoterapist Cem Keçe aldatma rakamlarının tam olarak gerçeği yansıtmadığını aslında oranların daha yüksek olduğunu söylüyor. Bunun nedeni olarak da aldatma kavramını herkesin farklı şekilde algıladığını belirten Keçe “Partnere yalan söyleme, söz verip tutmama, bir başkasıyla daha yakın olma, karar alırken başkasının sözlerine değer verme gibi eylemlerin psikolojik olarak aldatmadan bir farkı yok. Ayrıca erkeklerin bir kısmı evlilik dışı bir partnerle sadece bir kere yaşanılan cinsel ilişkiyi aldatma olarak görmüyor” diyor. İçinde cinsel ilişki bulunmadığı takdirde aldatma olarak görmeyen bir kitlenin var olduğunu söyleyen Keçe aldatmanın tam tanımını “Aldatma; mevcut eşin/partnerin bilgisi veya izni veya rızası olmadan üçüncü bir kişi veya kişilerle bir veya birden fazla yaşanan duygusal ve/veya cinsel ilişkidir.” şeklinde yapıyor.

Aldatma ve Teknoloji

Olası bir aldatma şüphesinde kesin kanıtlar olmadığı takdirde inkâra meyilli olan partnerler ise çözümü kanıtlarda arıyor. Para karşılığında istenilen kişiyi takip ettirerek fotoğrafların çekilmesi hizmeti veren kuruluşların yerini ise günümüzde akıllı cihazlar ve yazılımlar alıyor. Şüphe duyulan eşin cep telefonuna yüklenen casus yazılım ve uygulamalar sayesinde ne zaman nerede ne yaptığına dair bilgiler almak artık çok zor ve karmaşık şeyler değil. Bu yöntemlerden birisi de cep telefonu takip etmektir. Akıllı telefona yüklenen casus yazılım aktif edildikten sonra kendisini gizleyerek olası yakalanma oranını da en aza indiriyor. Bu yöntem sayesinde farklı bir cihazdan komut girerek anlık olarak casus yazılımın yüklü olduğu telefondan fotoğraf çekmek ve bu fotoğrafları almak mümkün oluyor.

Etik Değerler

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte bir çok farklı sektör doğmuş ve bu sektörler de kendilerine farklı çalışma alanları bulmuştur. Akıllı telefonların fotoğraf çekme özelliğini kullanarak cep telefonu takip etmek de bunlardan birisidir. Ancak bunu yapmak takip ettiğiniz kişinin özel hayatına direk saldırı olacağını aklınızdan çıkartmamanız gerekir. Eşinizden ve ya sevgilinizden aldatma olasılığına yönelik şüpheleniyor olduğunuzda onunla iletişim kurmayı, ilişkinizi kurtarmayı denemek çok daha etik ve insan haklarına aykırı olmayacak bir seçenek olacaktır.