Ortam Kaydetme Ses Dinleme
Ortam Kaydetme Ses Dinleme

Ortam Dinleme

Günümüzde birçok işlemler artık cep telefonları tarafından da yapılabilmektedir. Sıradan bir bilgisayarın yapılabileceği tüm işlemler cep telefonları tarafından da yapılabilmektedir. Bu sayede kısa süre içerisinde tüm bilgilere anlık olarak sahip olmak da mümkün hale gelmektedir. Şu an birçok ülkelerde gizliliği ilkeleri amacıyla ortam dinlemek yasal olmamaktadır. Fakat pratik kullanım alanları çok fazla olmasından dolayı kişiler tarafından sıklıkla kullanılan metotlar arasında yer almaktadır. Birçok ülke tarafından hatta bu durum alışılmış bir hal alarak birçok kişi tarafından aile güvenliğini sağlamak amaçlı 18 yaş altı çocukların gözetimi için yasal izinler bulunmaktadır. Ortam seslerini dinlemek eski dönemlerde her ne kadar zor olsa da artık birkaç uygulama ve yazılım sayesinde sevdiklerinizi güven altında tutmak mümkündür. Telefon dinleme programları indirilerek ortam seslerini rahatlıkla dinlemek mümkündür.

Neden Ortam Dinleme Özelliğine İhtiyaç Duyulmalı

Toplumumuz haberi olmadan bulundukları ortam ve telefon görüşmeleri dahil dinlenebilmekte ve başkalarını dinleyebilmektedir. Bu sayede gizli sırlar ve daha birçok şeyi kısa süre içerisinde öğrenebilmektedir. Birçok kişi hakkında konuşulanları ya da gerçekten karşı tarafın dost ya da düşman olduğunu merak etmektedir. Fakat tüm bunları öğrenebilmek için ihtiyaç duyulan bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmektir. Önceden tanımlanan kişinin telefonu belirlenerek telefon dinleme programı hakkında bilgiler derlenmesi gerekmektedir. Daha sonra bu uygulama telefonlara yüklenmelidir. Bu kadar kısa sürecek olan işlem sonrası tüm bilgilere erişim sağlanabilmektedir.

Ortam Sesleri Nasıl Dinlenebilir

Ortam sesleri hakkında daha fazla bilgiye gereksinim duyulmaktadır. Tüm bu özelliklere sahip olan ortam dinleme sayesinde ihtiyaç duyulan her gereksinime teknoloji cevaplarını sunmaktadır. Sadece yapılması gereken ortam seslerini dinleyebilmek için gerekli olan bilgileri derlemek ve daha sonrasında uygulama işlemine geçmektir. Hakkınızda konuşulanlar ya da merak edilen tüm detaylar kısa süre içerisinde sır olmaktan çıkmaktadır. Aynı zamanda ortam seslerini de kaydetme gibi tüm özellikleri içerisinde barındıran bu yazılımlar birçok kişi tarafından kullanılır hale gelmiştir. Kalitesi ve ismiyle popüler olan www.spykontrol.com  adresi üzerinden kısa süre içerisinde tüm detaylı bilgilere erişim sağlamak mümkün ve aynı zamanda diğer tüm konulara hakkında da bilgi sahibi olmak mümkündür.

Ortam Seslerini Canlı Dinledikten Sonra Kaydetme

Herkes hakkında ne konuşulduğu ya da sevdiklerinin güvende olmasını istemektedir. Son dönemlerde karmaşık giden hayatlar ya da yaşanan sorunlar tüm bunları yapmaya iteklemektedir. Günümüzde her şey maalesef kötüye giderek sevdiklerimizin hayatlarını tehlikeye atması nedeniyle bu tür programlar ve uygulamalar daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda ortam dinleme programları ile de güven ve huzur içerisinde sevdiklerimizi korumak mümkündür.

Mikrofon Açmak

Çağımızda teknolojinin önemi şüphesiz ki büyüktür. Neredeyse dünya üzerindeki her insanın cebinde bir akıllı telefon vardır. Bu akıllı telefonlar işimizi çok daha hızlı ve pratik bir şekilde halletmemizi sağlar. Ortalama bir akıllı telefonda birbirinden arklı pek çok özellik bulunur. Bir çok özelliğini de neredeyse her gün kullanırız ancak dönüp nasıl çalıştığını merak eden insan sayısı çok azdır. Örneğin bir telefon görüşmesi yapmak için sürekli olarak telefonun hoparlör ve mikrofon aksamlarını kullanırız. Peki bu aksamlar nasıl çalışır, hoparlörden nasıl ses çıkar, mikrofon açmak nedir gibi sorular sadece meraklı gözlerden çıkar.

Hoparlör ve Mikrofon

Mikrofon, ses dalgalarını önce mekanik enerjiye, sonrasında da elektrik akımına dönüştürür. Böylece sesin telefon telleri, radyo yayını ya da başka elektronik sistemler aracılığıyla aktarılmasına olanak sağlar. Mikrofonlar içerisinde diyafram benzeri bir elemana sahiptir ve mikrofona gelen ses dalgası diyaframa çarparak bir mekanik enerji oluşturur. Bu mekanik titreşimler de çıkış uçlarında elekriksel bir gerilime çevrilir. Bu elektriksel gerilimin okunabilmesi için de hoparlörler mevcuttur. Hoparlör çalışma prensibi mikrofonun tam tersidir. Gelen elektrik gerilimi diyafram benzeri bir yapıda titreşimlere çevrilir ve bu titreşimler sonucu ses dalgaları oluşturulur.

Akıllı telefonlar ve Mikrofon

Akıllı telefonlarda sabit eleman olarak gelen mikrofonların ses kaydetme, telefon görüşmesi yapma gibi birçok uygulama alanı mevcuttur. Ancak üçüncü parti uygulamaları sayesinde bu kullanım alanlarını çoğaltmak mümkündür. Gelişen teknoloji ve yapay zekalarla birlikte mikrofondan alınan veriyi kelimelere çevirmek artık sık kullanılan bir teknolojidir. Bununla birlikte mikrofonlar güvenlik sektöründe de ön plandadır. Bir yeri dinlemek için güvenlik kameraları ile birlikte mikrofonlar da sık sık kullanılır. Tüm bunlara ek olarak akıllı telefon uygulamaları sayesinde her akıllı cihaz birer casusluk malzemesi olarak kullanılabilir. Bu uygulamalar yüklendikten sonra kendisini gizleyerek yakalanma şansını azaltır. Daha sonra başka bir cihazdan mikrofon açmak suretiyle casus yazılımın yüklü olduğu cihazdan ses dalgaları alınabilir yani başka bir ortam gizlice dinlenebilir.

Önlemler

Herhangi bir casus yazılıma karşı akıllı telefonunuzu kimse ile paylaşmamak en basit önlemdir. Bunun dışında cihazınızda aktif olan uygulamaları sürekli kontrol etmek de bir önlem çeşididir. En etkili yöntem ise önemli konuların konuşulduğu mekanlara akıllı cihaz sokmamak ya da cihazı kapatmaktır. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek, garanti kapsamında yazılım kontrolü sağlayan firmalarla iletişime geçmek de telefonda bulunan casus yazılımı temizlemenin yollarındandır.