GPS Konum İzleme
GPS Konum İzleme

GPS Konum İzleme

Teknolojik aletlerin hayatımızda çok büyük yer etmesi ile birlikte alışkanlıklarımızda önemli değişimler görmekteyiz. Bunlardan bir tanesi de GPS konum izleme özelliğidir. Eskiden merkezi yerlere ya da herkes tarafından bilinen dükkanlara göre adres tarifinin yerini adres girerek gidilecek noktaya kolayca ulaşma aldı.

GPS Nedir?

GPS, Global Positioning System Türkçesi ile küresel konumlama sistemi anlamına gelen sözcüklerin baş harflerinden meydana gelir. Çalışma prensibi GPS uydularından en az üç tanesinden gelen oldukça hassas saat sinyalleri ile dünya üzerindeki konumun bulunması esasına dayanır.

Navigasyon cihazları ya da akıllı telefonlardaki harita uygulamaları ise bu konum bilgisini kullanarak o anda bulunduğunuz konumu size gösterebilir, gideceğiniz noktayı işaretlediğinizde size en kısa ve ekonomik yolu seçebilir hatta çoğu uygulama anlık olarak trafik akışını ve yoğunluğunu gösterebilir.

Başkalarını Takip Etmek

GPS teknolojisinin birçok farklı kullanım alanı vardır. Navigasyon özelliğini kullanmak dışında bazı yazılımlar sayesinde çok daha fazla efektif bir şekilde de kullanımları mevcuttur. Örnek vermek gerekirse telefonunuza yükleyeceğiniz aplikasyonlar sayesinde herhangi bir kaybolma ya da çalıntı durumunda telefonunuzdan GPS verileri isteyebilir ve anlık konumunu öğrenebilirsiniz. Bir otobüs şirketiniz ya da ticaret şirketiniz var ve araçlarınızın anlık olarak nerede olduğunu mu öğrenmek istiyorsunuz. Araçlara koyabileceğiniz bir cihazla anlık olarak nerede olduklarını görmeniz mümkündür.

İyi mi, Kötü mü?

Bir teknolojik ürün iyi amaçlarla kullanılmak üzere yapılsa dahi bunu kötü amaçlarla kullanabilecek birileri mutlaka çıkar. Bu yüzden bir ürün üretmeden önce iyisiyle kötüsüyle bütün yanlarının düşünülmesi gerekir. GPS konum izleme teknolojisinin farklı kullanım alanlarından birisi de casus yazılımlar sayesinde sevgilinizi, eşinizi ya da çocuklarınızı takip etmektir. Her ebeveyn çocukları için en iyisini ister, başlarına bir şey gelmesin ister. Bu isteklerinin doğrultusunda ne zaman nerede ne yapıyorlar bilmek ister. Bu tür ebeveynlere literatürde “helikopter ebeveyn” denir. Çocuğunuzun akıllı telefonuna yükleyeceğiniz casus yazılımlar sayesinde GPS teknolojisini kullanarak anlık olarak nerede olduğunun bilgisini almanız mümkündür. Aynı şekilde eşinizin ya da sevgilinizin akıllı telefonuna yükleyeceğiniz casus yazılımlar sayesinde onlar orada olduğunu fark etmeden konum bilgisini almanız mümkündür. Ancak burada ortaya çıkan soru işareti ise insan haklarına ne kadar uygun olduğudur. Bir kimseyi haberi olmadan takip etmek özel hayata müdahaleye girer ve bunun hukuki yaptırımları mevcuttur. Bir kullanıcı olarak teknolojiyi iyi yönde ve ya kötü yönde kullanmak ise sizin tercihinizdir.